Brytyjska Rodzina Królewska to nie tylko monarcha i jego/jej najbliżsi, ale również dalsi krewni. Nie ma pisanym zasad, które by określały skład rodziny, niemniej zwyczajowo są to małżonkowie monarchów, dzieci – książęta i księżniczki, wnuki i prawnuki w linii męskiej, jak też ich małżonkowie. Pośród tego grona znajdują się postaci mniej i bardziej znane, a tym samym wyraziste.
Któż nie zna chociażby ze słyszenia
Księżnej Diany, tragicznie zmarłej w wypadku samochodowym, cenionej za skromność, delikatność, elegancję i kobiecość, a słynącej z licznych zawiłości życia prywatnego, romansów, rozwodu itd. Niemniej to już przeszłość. Na przestrzeni ostatnich lat wyjątkowo wyrazistą postacią Rodziny Królewskiej, w odróżnieniu od swego ojca
Księcia Karola jest
Książę Harry. Skandale, procesy z paparazzi oraz kontrowersyjne zachowania Księcia, jak i militarna kariera znane są na całym świecie. Niektórzy podejrzewają nawet, iż jest to celowe działanie „marketingowe” Rodziny Królewskiej, która u początku XXI wieku straciła na znaczeniu, autorytecie i sławie.
Bez wątpienia wyrazistą postacią Rodziny Królewskiej jest
Księżna Kate i najmłodszy członek rodziny monarszej jakim jest Książę George. To doskonały temat do plotek, spekulacji, zwłaszcza iż intryg w związku
Księcia Williama i Catherine Middleton nie brakuje od samego początku. Póki co Księżna Kate uchodzi za ideał, mimo mnóstwa prowokacji jest przykładną żoną, matką. Niestety również i ona ma swoją zasadnicza wadę, która w kręgach arystokracji jest poważnym ubytkiem. Otóż rodzina Midletonów nie należy do arystokracji, przeszłość jej rodziców jest nader zwyczajna, co wnosi powiew nowoczesności w monarchię angielską. Jej największą zaletą jest lojalność, ceniona przez królową, której to posiada pełną akceptację.
Pisząc o Rodzinie Królewskiej nie można pominąć jej głowy, jaka stanowi sama
Królowa Elżbieta II. Swoją funkcję pełni od 1952 roku nieprzerwanie, mimo iż liczy sobie 88 lat, kontynuując dynastię Windsorów w Wielkiej Brytanii. Wśród ciekawostek z życiorysu Królowej Wielkiej Brytanii wymienić należy jej służbę wojskową, bowiem jest jedyną członkinią brytyjskiej rodziny królewskiej, która takową odbyła. Uwielbiana przez Brytyjczyków, ceniona za rozwagę, dyplomację oraz oddanie służbie Zjednoczonego Królestwa. Mimo iż zgodnie z zasadami monarchii parlamentarnej nie wyraża swoich sympatii politycznych oficjalnie, to jest postacią nie jednokrotnie ratującą kraj w kryzysie politycznym.
Relacje wzajemne w rodzinie królewskiej przeżywają wzloty i upadki, o czym nie rzadko donoszą lokalne media. Nie brakuje również blefów dziennikarskich, które mają wywołać skandal. Wbrew konserwatywnym poglądom Królowej uchodzi ona za osobę tolerancyjną i wyrozumiałą, czego dała wyraz godząc się ze związkiem
Księcia Karola z Camillą. Królowa Elżbieta jest drugim pod względem długości panowania monarchą po królu Tajlandii Bhumibonie Adulyadecie (nie licząc panowania Dalajlamy). Zaszczytną drugą pozycję zajmuje również w rankingu najdłużej panujących monarchów Wielkiej Brytanii i Zjednoczonego Królestwa. Od 2007 roku jest także najstarszym monarchą Wielkiej Brytanii. Jej zdrowie i samopoczucie jest bacznie obserwowane przez opinię publiczną i niekiedy ostro komentowane. W wyniku licznych spekulacji Królowa powierzyła część swoich obowiązków Księciu Karolowi.
Nie tylko w Anglii rodzina królewska jest popularna, bowiem w całej Europie najbardziej znaną rodziną królewską jest właśnie brytyjska rodzina królewska. Królowa Elżbieta cieszy się ogromnym zaufaniem Brytyjczyków. Jednakże monarchia angielska to również jej potomkowie. Ślub Księcia Williama i Księżnej Kate budził wielkie poruszenie, podobnie jak poród prawnuka Królowej. Można powiedzieć, iż młodzi małżonkowie dostarczyli wielu tematów do rozmów o rodzinie królewskiej wnosząc pewną świeżość.
Początki chwiejności monarchii można datować na lata 30te XX wieku kiedy to Edward VIII okazał się być jednym z największych skandalistów w rodzinie królewskiej. Z czasem było już tylko gorzej, występki Księżnej Yorku, rozwody dzieci Elżbiety II oraz śmierć Diany przyczyniły się do kryzysu i braku zaufania wobec rodziny królewskiej. Jak się później okazało, to właśnie skandale są kluczem do utrzymania popularności monarchii w Wielkiej Brytanii.
Na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia odżył w opinii publicznej temat romansu Księcia Karola z Camillą, który zawiązać się miał już w roku 1970. niestety wówczas zauroczony Camillą książę Karol nie otrzymał pozwolenia na małżeństwo z Camillą z uwagi na jej brak dziewictwa, niewybaczalny dla małżonki następcy tronu. W 2005 roku Karol poślubił Camillę, pomimo sprzeciwu matki, niemniej z uwagi na fakt, iż oboje są rozwodnikami nie wzięli ślubu kościelnego. Mimo iż Diana wykazała się dziewictwem, to jej sposób bycia, osobowość były równie karygodne w oczach Królowej. Poza skandalami związanymi z romansami Diany, Księżna łamała królewskie konwenanse. Jako pierwsza z rodziny królewskiej postanowiła rodzić w miejskim szpitalu, a także głośno wyraziła sprzeciw wobec wychowywaniu książąt przez nianie. Obnosiła się z karmieniem piersią jak i wyjeżdżała w podróże zagraniczne wraz z dziećmi, a co najbardziej przeszkadzało angielskiej arystokracji to spouchwalanie się z ludźmi, służbą, jak również wyprzedzanie męża o dwa kroku, niewybaczalne w przypadku żony następcy tronu. „Gwoździem do trumny” Diany był wywiad w BBC w 1995 roku kiedy ośmieliła się opowiedzieć o życiu osobistym i problemach w małżeństwie z Karolem. Rodzina królewska ratując sytuację skłoniła Dianę do rozwodu.
Lata 90te naznaczone były zdradą w rodzinie królewskiej nie tylko przez Karola i Dianę ale i Księżną Sarah, która z premedytacją nie patrząc na etykietę pokazywała się w towarzystwie, nie pozostawiając złudzeń co do zdrady wobec męża. Rozwód Księżnej nastąpił rychło, głównie z powodu ingerencji Królowej.
Niebanalną postacią rodziny Windsorów jest również żona najmłodszego Księcia – Edwarda. Zgubnym dla
Sophie Rhys-Jones okazał się brak dyskrecji. Małżeństwo Edwarda owiane było licznymi niewiadomymi, wiele osób dziwiło się iż Edward po ślubie zamieszkał oddzielnie, unikał zbliżeń. W rzeczywistości wynikało to ze skłonności homoseksualnych Księcia, dla których małżeństwo z Sophie miało być zaledwie przykrywką. Niestety Księżna w 2002 roku dała się skusić na plotki, wyłaniając dziennikarzowi nie tylko tajemnice rodziny, ale i zapędy homoseksualne męża. Skandal wyciszono, jednak niesmak pozostał.
Źródło:
Sprachcaffe http://www.sprachcaffe.com/polski/kursy_angielskiego.htm